Ta strona używa pliki cookies.
Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ich ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej szczegółów w naszej Akceptuję Politykę Cookies

Formalności Ślubne – ślub kościelny i konkordatowy

2017-03-22

Formalności Ślubneślub kościelny i konkordatowy


 

Ślub w kościele to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających ceremonii. Dzień w którym zawieramy związek małżeński to najbardziej wyczekiwany dzień w naszym życiu. Emocje które się wtedy przeplatają są zarówno przyjemne jak i przerażające, a wiążą się one przede wszystkim ze stresem i gorączką wszelkich przygotowań. Za nim jednak nastąpi przez nas wyczekiwany ten dzień który wspominany latami musimy przejść przez jeszcze jedną kwestie organizacyjną ślubu a mianowicie - kwestię formalną.

 


 

WAŻNE TERMINY

 

W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzje na jaki ślub się zdecydujemy: cywilny czy konkordatowy. Będzie to miało wpływ na ilość i rodzaj niezbędnych dokumentów

 

- Czy kościół który wybieramy jest należący do Naszej parafii

- Czy jest to Nasz pierwszy czy kolejny ślub

- Czy Nasz wybranek czy wybranka jest tej samej narodowości co My.

 

W przypadku ślubu kościelnego Polskie prawo uznaje go wtedy gdy równolegle weźmiemy ślub cywilny lub gdy spełniamy odpowiednie warunki, aby ślub ten można było uznać za tzn. ślub konkordatowy ( małżeństwo kanoniczne). Dla katolików jest to ceremonia pojednania się dwojga ludzi przed obliczem Boga. Zwyczajowa ceremonia zaślubin odbywa się w parafii Panny młodej lub Pana młodego. Terminy zwyczajowe zaczynają się :

- Na 6 miesięcy przed planowaną datą zaślubin czeka nas wizyta w kancelarii kościoła, w którym chcecie zawrzeć związek małżeński. Rezerwujemy datę i godzinę ślubu. Wybieramy kościół w którym chcemy zawrzeć związek małżeński. Warto się przy okazji dowiedzieć o termin nauk przedmałżeńskich, jeżeli planujecie w nich uczestniczyć właśnie w tym kościele. W tym czasie powinniście je bowiem odbyć.

 

- na miesiąc przed musimy dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie ze zapowiedzi zostały odczytane.

- Kilka dni przed zgłaszamy się do kancelarii ze swoimi świadkami by spisać akt ślubu.

- Dzień przed ślubem przystępujemy do sakramentu pokuty, dowód jej odbycia zabieramy ze sobą następnego dnia i zabieramy ze sobą.

- W dniu ślubu dostarczamy akt ślubu jeżeli wcześniej mieliśmy ślub cywilny obecnie modne jest dopełnianie formalności cywilnych, w zakrystii przed ceremonia, to pozwala na nie przerywanie liturgii mało efektownym podpisywaniem dokumentów.

 

Wymagania formalne

 

Dokumenty które są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego w przypadku gdy kościół jest kościołem parafialnym jednego z przyszłych współmałżonków i obydwoje są stanu wolnego to, świadectwa chrztu oraz bierzmowania (do uzyskania w kancelarii parafii, w której byliście chrzczeni). Upewnijcie się, że na akcie chrztu widnieje adnotacja o bierzmowaniu. Jeżeli jej nie ma, musicie udać się do kancelarii parafii, w której byliście bierzmowani. Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej (w większości przypadków to jeden dokument), dowody osobiste. W Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiemy na kilka formalnych pytań do których będziemy musieli się przygotować. Najważniejsza rzeczą jaka powinniśmy ustalić przed wizyta to nazwisko jakie przyjmie żona po zawarciu związku gdyż będziemy musieli podać je urzędnikowi. Na tej podstawie Urzędnik Stanu Cywilnego wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie to ważne jest tylko trzy miesiące( tak wiec ślub musi odbyć się w następnych trzech miesiącach). Ponownie odwiedzacie kancelarię parafialną. Urzędnik kościelny na podstawie zgromadzonych kompletów dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze "zapowiedzi przedślubne". Powinien wręczyć Wam także karteczkę niezbędną do spowiedzi. Następnie musicie udać się do swoich parafii, by poinformować je o planowanym weselu i zapłacić. Zapowiedzi głoszone są przez dwie kolejne niedziele po spisaniu protokołu przedślubnego. Po wygłoszeniu zapowiedzi otrzymacie dokument stwierdzający, że zapowiedzi zostały wygłoszone. Przy następnej wizycie, dostarczacie go ponownie do parafii, w której bierzecie ślub kościelny. W tym okresie odbywacie także pierwszą spowiedź przedślubną. Nie zapomnijcie poprosić spowiednika o podpis na karteczce. Po ślubie kościelnym ksiądz w ciągu pięciu dni zobowiązany powiadomić o zawarcia ślubu konkordatowego Urząd Stanu Cywilnego. A po dwóch tygodniach możemy odebrać skrócony odpis aktu małżeństwa.

 

Formalności po ślubie konkordatowym

 

Po ślubie w przeciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa kościół ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do Urzędzie Stanu Cywilnego ten zaś sporządza akt ślubu. Jeżeli wszystko odbędzie się bez przeszkód, po dwóch tygodniach możecie się udać do Urzędu Stanu Cywilnego po odbiór skróconych aktów małżeństwa. Opłaty jakie wnosimy to:

Opłata skarbowa w wysokości 84 zł. , odpis skrócony 22 zł., odpis zupełny 33 zł., opłaty w kościele „ co łaska”.


 

W innych okolicznościach

 

W przypadku zawierania ślubu z inną osobą, która jest innego wyznania, ale ochrzczoną, o zgodę należy poprosić biskupa diecezji, na terenie której mieszka nasz przyszły współmałżonek. Na ślub z osobą nieochrzczoną potrzeba jest dyspensa biskupa, o którą wystąpić może wikariusz w imieniu proboszcza danej parafii. Jeżeli ślub chcemy zawrzeć w kościele który nie jest kościołem parafialnym żadnego z przyszłych współmałżonków wymagana jest zgoda parafii własnej oraz zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli były głoszone w innej parafii. Przed ślubem kościelnym / konkordatowym należy również pamiętać o dwukrotnym przystąpieniu do sakramentu spowiedzi ok. trzy miesiące i dzień przed planowanym terminem ślubu. Gdy wybrankiem naszego serca jest osoba innej narodowości należy dodatkowo złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa, według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia. Ostatnio coraz więcej par decyduje się na śluby w plenerze niestety w przypadku ślubu kościelnego należy pamiętać iż prawo kanoniczne wskazuje, że sakrament małżeństwa winien być zawarty w kościele lub kaplicy. Kodeks wspomina, co prawda o tym, ze miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu jednak w praktyce takie zgody nie są udzielane.

 

Statystyki
258958
unikalnych user'ów

odwiedziło nas w październiku 2016

Dane wg google analytics

Aktualna pozycja w Google.pl:
zapytanie:
pozycja:
informator ślubny
2
ślub Warszawa
1
ślub Gdańsk
1
ślub Bydgoszcz
1
ślub Szczecin
1
informator ślubny Warszawa
1
informator ślubny Gdańsk
1
informator ślubny Bydgoszcz
1
informator ślubny Szczecin
1