Ta strona używa pliki cookies.
Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ich ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej szczegółów w naszej Akceptuję Politykę Cookies

Obyczaje ślubne

2014-02-20

Obyczaje ślubne

Dzień wesela, najbardziej wyczekiwany dzień w naszym życiu. Zazwyczaj pracujemy pieczołowicie nad tym aby wszystko układało się po naszej myśli i poświęcamy wiele czasu na przygotowania aby pozostał on w  naszej pamięci jako najpiękniejszy dzień w naszym życiu. Obyczaje ślubne istnieją odkąd tylko sięgniemy pamięcią, wywodzą się z tradycji i wierzeń Państwa młodych. W zależności od regionu jest ich mniej lub więcej. Istnieją Setki zwyczajów które dotyczą samej formy obrzędu czy zachowania się na ślubie gości. Nie ma znaczenia czy to północ czy południe , wieś czy miasto ponieważ wszystkie mają się ku jednemu a mianowicie do sprowadzenia na młodą parę – szczęścia , zdrowia, powodzenia, bogactwa i wiecznej miłości dla nowej rodziny. Czy powinno się w nie wierzyć czy potraktować je z humorem? Niektórzy twierdzą, że nie wierzą, że są to rzeczy nie istotne ale ja osobiście uważam że szczęściu należy pomagać...


Wyprowadzenie.  To chwila gdzie Pan młody może poczuć się naprawdę dumnie mając koło siebie piękne druhny, które prowadząc go za ręce pilnują alby nigdzie nie uciekł. Ich celem jest doprowadzenie Pana młodego do samochodu.


Brama. Kolejny z obyczajów który niewątpliwie cieszy Pana Młodego a jeszcze bardziej sąsiadów, którzy na ten dzień czekali i przygotowywali się długi czas. Sąsiedzi robią bramę po to aby nie wypuścić Pana Młodego, a świadek musi się nieźle „napocić” aby dobrze licytować zapasami alkoholu którym on w danej chwili dysponuje.


Bukiet ślubny
. Pan Młody daruje swojej przyszłej żonie, piękny bukiet ślubny a ona przypina mu do lewej klapy jego marynarki butonierkę aby pokazać, że należy on już tylko do niej i Pan młody jest już zajęty. Często kwiaty mają duże znaczenie i każdy symbolizuje coś innego np. róże symbolizują miłość, piwonie nieśmiałość, tulipany mówią „dobrze mi z tobą”, goździki to symbol czystości, storczyki doskonałości a frezje delikatności.


Błogosławieństwo. Wzruszająca chwila dla obydwu stron , zarówno ze strony Pana młodego i jak Pani Młodej. Chwila kiedy rodzice błogosławią Młodych na nową drogę życia. Nie jedna łza wtedy ze szczęścia się uroni… czasem takie błogosławieństwo udzielają rodzice chrzestni a nawet dziadkowie. Rodzice błogosławią znakiem krzyża, kropiąc wodą święconą, a na koniec daje się do ucałowania figurkę Jezusa wymawiając słowa „ na nową drogę życia błogosławię Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”
Wejście do Kościoła. Para młoda podąża razem w akompaniamencie organów lub chóru. Czasem można się spotkać ze zwyczajem angielskim gdzie to pan młody już czeka przed ołtarzem a Pannę młoda prowadzi ojciec by oddać ja przyszłemu mężowi.

Przybycie na salę weselną.
Para młoda przybywa na salę weselną w rytmie marsza Mendelsona. Koniecznie musi swoją „ świeżo upieczoną” żonę przenieść przez próg drzwi, szczególnie uważając przy tym by nie zrobić jej krzywdy. Tutaj powitani zostają przez rodziców chlebem i solą. Pannie Młodej zadaje się wtedy pytanie „ Co wolisz? Chleb, sól czy Pana Młodego?” Panna młoda musi odpowiedzieć „ Chleb, sól i Pana młodego, żeby pracował na niego”

Toast. Para młoda po powitaniu dostaje kieliszki z szampanem na znak wzniesienia toastu. Po wypiciu na stojąco kieliszków powiązanych ze sobą wstążką, młoda para rzuca je za siebie. Muszą się stłuc … oczywiście wszystko na szczęście na nowej drodze życia. Obowiązkiem Pana młodego jest pozbierać roztłuczone szkło, razem ze świadkiem.


Oczepiny.
Moment w którym mogą wykazać się wszystkie panny. Młoda mężatka rzuca welon albo bukiet, która panna złapie wyjdzie za mąż, podobnie jest z kawalerami, Pan młody rzuca muchą a kawalerowie łapią. Po tym wszystkie młodzi powinni zamknąć to romantycznym tańcem.


Tort.
Najsłodsza część przyjęcia weselnego- im on większy i słodszy tym słodsze Zycie. Młodzi oczywiście sami go kroją, i wzajemnie się karmią aby zapewnić sobie wiele miłości i słodyczy ze strony małżonka. Tort to chwila doniosła, rozświetlająca całą uroczystość.


Dalsza część wesela pozostaje zróżnicowana. Kolejno następują po sobie, poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy. Goście, państwo młodzi tańczą. Wszystko trwa do momentu aż ostatni gość nie opuści parkietu albo gdy orkiestra nie przestanie grać.


 

Statystyki
258958
unikalnych user'ów

odwiedziło nas w październiku 2016

Dane wg google analytics

Aktualna pozycja w Google.pl:
zapytanie:
pozycja:
informator ślubny
2
ślub Warszawa
1
ślub Gdańsk
1
ślub Bydgoszcz
1
ślub Szczecin
1
informator ślubny Warszawa
1
informator ślubny Gdańsk
1
informator ślubny Bydgoszcz
1
informator ślubny Szczecin
1